Centrum dla obronności

Raytheon otwiera nową siedzibę w Warszawie

Polska jest teraz częścią liczącego 16 członków grona  państw, które powierzyły swoje  bezpieczeństwo systemowi  Patriot. System Patriot jest stale modernizowany, tak aby mógł sprostać ewoluującym zagrożeniom.

Firma uruchamia w Polsce nowoczesne biuro.

Miejsce, w którym rozwijane będą przyszłe programy w zakresie cyberbezpieczeństwa i obrony przeciwrakietowej.

Nowa warszawska siedziba Raytheon to centrum rozwoju przyszłych technologii obronnych. Jest nie tylko miejscem, w którym realizowany jest program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA, ale także ośrodkiem na rzecz dalszego wzmacniania bezpieczeństwa Polski i budowania jej przemysłu zbrojeniowego.

– Nasz nowy oddział to niezbity dowód na to, że Raytheon jest częścią polskiej społeczności. – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, i jeden z pierwszych pracowników firmy w Warszawie. - Raytheon buduje partnerstwo z Polską i wzmacnia tu swoje długoterminowe zaangażowanie.

Tam, gdzie powstają zbrojeniowe projekty przyszłości

Zadaniem nowego oddziału firmy jest zwiększenie liczby miejsc pracy w sektorze zbrojeniowym zarówno w Polsce, jak i w USA, a także dalsze wzmocnienie roli polskiego przemysłu obronnego na globalnym rynku.

Nowo otwarty oddział nie tylko wzmacnia związki pomiędzy USA i Polską, ale także pogłębia strategiczną współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym.

Potrzebę powstania specjalnego biura na potrzeby programu WISŁA dostrzeżono po podpisaniu przez polski rząd z rządem USA umowy o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. W ramach programu WISŁA Polska zamierza pozyskać dodatkowe jednostki ogniowe Patriot, dookólne radary z opartymi na technologii azotku galu antenami z aktywnym elektronicznym skanowaniem, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.

Warszawski oddział Raytheon znajduje się w pobliżu ambasady USA. Mieści się w sześciopiętrowym budynku na tle rzeki. Pracownicy Raytheon, z których większość będzie pochodzić z Polski, zajmą całe piąte piętro.

Budynek, w którym mieści się oddział, to zabytek, który przetrwał drugą wojnę światową, dzięki czemu stanowi świadectwo historii Polski.

Wsparcie dla przemysłu i gospodarki

Docelowo warszawski oddział ma być prowadzony przez polskich pracowników.

–Godne uwagi jest to, jak szybko przeszliśmy tę drogę rozwoju, zaczynając od zera i dochodząc do obecnego stanu- powiedział Pete Bata

Będąc wewnątrz warszawskiego oddziału Raytheon mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w prawdziwym centrum dowodzenia i kierowania. Na jednej ze ścian wiszą trzy duże płaskie ekrany; na następnej – trzy pionowe. Dookoła znajduje się przestrzeń do wspólnej pracy. Zgodnie z planem centrum ma do końca roku powiększyć zespół do 65 pracowników.

Bata spodziewa się, że proporcja polskich pracowników wzrośnie do 25 procent w ciągu następnych pięciu lat.

– Polska załoga jest sercem nowego oddziału Raytheon. – powiedział – Najważniejsi są ludzie.

Najlepsze praktyki i nowe technologie

Warszawscy pracownicy Raytheon będą zajmować się realizacją programu WISŁA, a także pomogą polskiemu przemysłowi w rozwoju.

Polska jest teraz częścią liczącego 16 członków grona  państw, które powierzyły swoje  bezpieczeństwo systemowi  Patriot. System Patriot jest stale modernizowany, tak aby mógł sprostać ewoluującym zagrożeniom.

Dziś system Patriot chroni żołnierzy USA i wojska sojusznicze na całym świecie. Wraz z Polską Raytheon zamierza stworzyć plan przyszłego rozwoju technologii Patriot. Firma widzi wiele możliwości związanych z prowadzeniem wspólnych prac rozwojowych z polskim przemysłem w obszarach takich jak integracja, dowodzenie i kierowanie, ulepszenia systemów radarowych oraz technologie związane z pociskami.

Published On: 05/06/2019
Last Updated: 05/07/2019