Technology Today

2011 Issue 2

2010 Raytheon Excellence in Engineering and Technology Awards

2010 Raytheon Excellence in Engineering and Technology Awards 2010 Raytheon Excellence in Engineering and Technology Awards

Raytheon's 2010 Excellence in Engineering and Technology Awards took place at the Smithsonian National Air and Space Museum in Washington, D.C., March 14, 2011. The awards are Raytheon's highest technical honor, recognizing individuals and teams whose innovations, processes or products have or will have a substantial impact on the company's success and the success of its customers.

At the dinner and awards ceremony in the museum's Milestones of Flight Gallery, 99 people were honored. Twenty-three awards were presented: 16 team and four individual awards, two "One Company" awards and one Information Technology award.

Retired Marine Corps General John R. Dailey, director of the Smithsonian National Air and Space Museum, opened the event by welcoming the nearly 300 guests to the museum.

In his remarks, Mark E. Russell, Raytheon vice president of Engineering, Technology and Mission Assurance, compared Raytheon's innovators of today to the great physicist Albert Einstein, whose March 14 birthday coincided with this award evening. "You are at the top of Raytheon's family of exceptional engineers. Like Einstein, you represent outstanding domain knowledge, a natural curiosity and a passion to innovate."

Raytheon Chairman and CEO William H. Swanson delivered the keynote remarks by thanking and congratulating the award recipients for all of their efforts. He noted: "Raytheon is known around the world for doing the hard things, things that may seem impossible. And our honorees are a testament to that spirit. You have created innovations, breakthroughs and new opportunities that have helped our customers succeed and helped keep our company strong."

Swanson was joined onstage by Russell and Raytheon's business leadership as project summaries were recited for the honorees, who were called on stage to receive their awards and be personally congratulated.

Raytheon congratulates all winners of the 2010 Excellence in Engineering and Technology Awards.

 

2010 Raytheon Excellence in Engineering and Technology Award Winners

ONE COMPANY

MALD–J Block II Mid-Band GaN Amplifier Project Team

Tyler William Davis (MS), Elizabeth French (SAS), George Hobbs (SAS), Steven Kromer (MS), Robert Leoni (IDS), Erik Patterson (MS), Allen Hubert Trac (SAS)

For creating a gallium nitride MMIC amplifier design which provides a substantial increase in jammer effectiveness in a small, low-cost package.



INTEGRATED DEFENSE SYSTEMS

Individual Award

John Short

For successfully leading a team of more than 200 engineers supporting the specification and integration of Air Warfare Destroyer subsystems through the Combat System critical design review.

Air Missile Defense Radar Team

Jim Barry, Mike Meservey, William Kennedy, Michael Yeomans, Leon Green

For developing an innovative, fully compliant radar design in 18 months with new technologies including gallium nitride T/R modules, distributed digital receiver/exciters, fully scalable electrical/mechanical design and adaptive digital beamforming.

Space Fence Prototype Demonstration Team

Patrick Makridakis, Peter Maloney, Bruce Myers, Jack Schuss, Thomas Sikina

For developing and demonstrating an affordable, low-risk solution for the Raytheon Space Fence radar design.

X-Band Radar Spiral 1 Debris Mitigation Team

Francis Joyner, Jason Murphy, Harry G Smith, Benjamin Travisano, Nora Tgavalekos

For leading the design, development and verification activity to incorporate new, state-of-the-art, fuel debris mitigation capabilities into the X-band radar system.



INTELLIGENCE AND INFORMATION SYSTEMS

Green Thunder Team

Mike Hanavan, Tony Perry, Rick Poole, Robert Stell, John Terry

For developing a complex system architecture for laptops and smartphones that gives soldiers, who are directing operations in the field, access to real-time imagery and signals intelligence data from national systems.

MAJIIC Coalition Data Broker Team

Andrew Askey, Patrick Daulton, Ethan Knepp, Robert Senator, Donald Smith

For automating a manual search process for requesting information among coalition partners, making millions of records available to analysts and enabling more accurate decisions to be made in a timely manner.



MISSILE SYSTEMS

Individual Award

Robert Wickliffe

For leading the Joint Air-to-Ground Missile program to a perfect missile flight test record (six for six).

Joint Air-to-Ground Missile System Software Development Team

James Cook, Jonathan Johansen, Lukas Kunz, Lee Miller, Joshua Whorf

For successfully developing the operational flight software, seeker algorithms and integrated flight simulations, enabling the program to intercept targets with each mode of its uncooled tri-mode seeker.

Laser Coudé Path Team

Cliff Andressen, Ernie Fasse, Rick Koehler, Dave Markason, Bob Rinker

For developing active coudé path auto-alignment stabilization that reduces system angular errors by three orders of magnitude and optical decentering errors by a factor of twenty.

Submarine Over the Horizon Organic Capability Team

William Blind, David Bossert, Jeffrey Zerbe

For developing the concept and executing the first ever launch, transition-to-flight and control of an unmanned aircraft system from a submerged submarine.



NETWORK CENTRIC SYSTEMS

Individual Award

Bruce McIntire

For resolving performance and fit issues during system integration for the Florida Turnpike Highway Management System, while processing more than 2.5 million transactions per day and containing approximately 3.6 million rows of data.

Helicopter Alert and Threat Termination Acoustic Rapid Insertion Team

Cola Atkinson, James Barger, Daniel Cruthirds, Chris Remer, Scott Ritter

For taking a DARPA prototype helicopter small-arms, self-protection system to a flight-certified, deployed system in under 12 months.

Joint Precision Approach and Landing Systems (JPALS) Guidance Algorithm Team

Pat Buckner, Rob Fries, Steve Peck, Howard Wan, Shuwu Wu

For completing detailed design and validation of the central core of algorithms for the highly variable and restrictive constraints of U.S. Navy ship installation in 10 months, and maintaining the program's critical path.

NMT Development Test/Operational Assessment Execution Team

Peter Eisemann, Richard Foley, Clark Hockenbury, William Pacheco, John Shea, Jr.

For confirming more than 1,100 requirements leading to delivery and installation of five Navy Multiband Terminals into operational naval platforms, bringing the new Advanced Extremely High Frequency satellite capability to the fleet.



RAYTHEON TECHNICAL SERVICES COMPANY

MultiPurpose Bomb Rack Team

Robert Bailey, Adam Coker, Gregory Deininger, Brian Kavalar, Justin Ray

For successfully applying pneumatic technology to offer our customers a superior high ejection velocity weapon release capability for the F/A-18 aircraft while eliminating safety hazards associated with pyrotechnic devices.



RAYTHEON UK

Battery Monitor Development Team

Les Allen, Ray Blane, Richard Brown, Scott Dinning, Stewart Ritchie

For developing a model for the chemical and temperature effects on battery operation while using a non-intrusive method to accurately measure battery current from milliamps to more than 1,000 amps.



SPACE AND AIRBORNE SYSTEMS

Individual Award

Edmond Griffin II

For his effort on the JLENS SuR program — developing a system that provides long-endurance, wide-area, over-the-horizon detection and tracking capabilities required to defeat the proliferating cruise-missile threat.

Contango Team

Linda Cunningham, Gary De Mas,Wayne Gardner, Lori Tonder, Paul Vawter

For demonstrating engineering excellence in their development efforts that led to successful attainment of program milestones, yielding an extraordinary customer solution.

Raytheon Advanced Combat Radar Team

James Conway, Kurt Haidl, Samuel Haslam, Michael McCann, Harold Rounds

For the design and development of a form, fit, function, drop-in, exportable Active Electronically Scanned Array radar for the F-16 and early model F/A-18 aircraft.

Seismic and Acoustic Vibration Imaging Team

Maurice Halmos, Matthew Klotz, Victor Leyva, Philip Shimon, Donald Wissuchek

For developing a technology demonstrator using Laser Doppler Vibrometry to detect land mines, tunnels, and improvised explosive devices via acoustic and seismic excitation and Doppler measurement of ground surface vibrations.



INFORMATION TECHNOLOGY

Structured and Semi-Structured Data Analysis and Correlation Team

Nicholas Barrett, Christopher Markley, Josh Pyle

For developing a flexible method to synthesize 120 information sources (budget documents, briefs, news articles, request for proposals, reports, etc.) and formulating a sophisticated algorithm to deliver contextually relevant articles and documents directly to the user.

Top of Page